Po stopách Rybových
Přidat do plánovače výletůNenáročný výlet vás provede po stopách rožmitálského kantora a hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, autora České mše vánoční.
Kamenná mohyla stojí v místech, kde si 8. dubna 1815 vzal Jakub Jan Ryba svůj život, foto: Vladimír Holan
Podrobný popis trasy
Výlet můžete zahájit v městském Podbrdském muzeu prohlídkou expozice J. J. Ryby, která vás seznámí s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Poté se z náměstí vydáte několik desítek metrů do Rybovy ulice, kde stávala škola v níž Ryba působil (pamětní deska), poté zpět okrajem náměstí po zelené značce po okraji Podzámeckého rybníka, kolem domku Platejz (nebo Plotejz) představujícího původní rožmitálskou zástavbu.
Alejí Johanky z Rožmitálu, které vévodí památná lípa, se dostanete do Starého Rožmitálu. Přivítá vás kostel Povýšení sv. Kříže, kde Jakub Jan Ryba působil. V kostele se nacházejí i původní varhany, na něž Ryba hrával a na něž zřejmě také poprvé zahrál svou slavnou Českou mši vánoční. Na přilehlém hřbitově je i Rybův hrob.
Procházkou se dostanete i k někdejšímu morovému hřbitovu u Nového rybníka, kde byl Ryba až do roku 1855 jako sebevrah pochován. Dnes zde najdete kříž ve stínu mohutných stromů. Poté se můžete vrátit alejí zpět a po červené a žluté značce navštívit kamennou mohylu nad Voltuší, kde Ryba předčasně ukončil svůj život. Po žluté značce se vrátíte zpět do Rožmitálu. Trasu si případně můžete prodloužit tak, že se od mohyly vydáte přes Voltušskou vyhlídku na Bílou skálu. Tady se připojíte na Naučnou stezku U Drtiče – Bílá skála.
Po stopách Rybových - informace
GPS poloha startu: 49.601747N, 13.864960E - zobrazit na Google Maps | Mapy.cz
Oblast: Rožmitálsko (Rožmitál pod Třemšínem)
Typ: Pěší
Délka trasy: 13 km
: 2/5
Trasa: https://mapy.cz/s/hazonalenu
Web: https://icentrum.tremsinsko.cz/informacni-centrum/turistika/pro-pesi/
Brdské studánky nabízejí osvěžení přímo ze srdce přírody
Brdy skrývají nejedno tajemství a jedním z nich jsou i brdské studánky. Najdete je v hlubokých lesích i u značených cest.
Další články v blogu:
- Třetí ročník jarní pouti za perlami Berounska, Brd a Podbrdska zahájí turistickou sezonu
- České řeky z výšky - Nový cyklus odkrývá netradiční pohled na krajinu českých řek
- Zaniklé vesnice Brd: 5 obcí, které pohltila historie
- Řevnicko: Severní brána do Brd
- Hostomicko: Kraj opředený pověstmi o Fabiánovi, Šemíkovi a hadí královně