Hrady, zámky a zříceniny Brdy a Podbrdsko
Prohlídka zámeckých komnat zakončená procházkou rozkvetlou zahradou nebo romantický piknik u zámeckého rybníka. I tak může vypadat dovolená v Brdech a Podbrdsku. Opravdovou pohádkovou atmosféru zažijete na zámku Dobříš, do první republiky se vrátíte v Mníšku pod Brdy, děti nadchnou panenky a další hračky v Novém zámku v Hořovicích. Hrady Žebrák a Točník vás ohromí svojí velikostí a bílou paní možná potkáte u zříceniny Valdek. Drtivá většina památek je dobře dostupná autem. Pokud chcete utéct od každodenního shonu, prohlídka některého z podbrdského zámku je tedy i skvělý tip na odpolední výlet z Prahy. Přečíst zbytek >
Cesta od prehistorických hradišť k baroku
Cesta k zámkům a hradům, jak je známe dnes, byla dlouhá. K trvalému osídlení oblasti pod Brdami docházelo až ve 13. století, společně s rozvojem těžby rud a kovů.
Z dřívější doby zůstaly pozůstatky prehistorických hradišť – hradiště na Plešivci z doby bronzové nebo hradiště na Otmíčské hoře, Kazíně, Třemšíně a Bozni z doby železné.
Těžba podpořila osídlování
V raném středověku člověk pronikl i na Podbrdsko, samotným Brdům se však vyhýbá. Ve 13. století se rozvíjí těžba a zpracování rud a kovů, která vede k osídlení na Příbramsku a Hořovicku, a postupně vzniká současná sídelní struktura.
Kromě středisek těžby rud (Příbramsko, Komárovsko, Jinecko) se v úrodnějších oblastech rozvíjí zemědělství.
Vznikají první hrady
V této době jsou zakládány první hrady. Kolem roku 1200 na místě někdejšího hradiště na Třemšíně a asi v roce 1263 hrad Valdek nedaleko Zaječova a Komárova. Ten je dnes nejznámější hradní zříceninou oblasti.
Koncem 13. století je postaven hrad Žebrák a krátce nato sousední Točník. V Hořovicích je vybudován hrádek, na jehož místě vzniká později tzv. Starý zámek. Na počátku 14. století je vystavěn také hrad v Mníšku pod Brdy, který v 17. století nahradil zámek. Ve 14. století vznikl hrad Vargač v Dobříši pro královského lovčího a Hrochův hrádek u Březnice.
Místo hradů pohodlné zámky
Renesance a následně baroko znamenaly definitivní konec stavby hradů. Ty vystřídala pohodlnější a rozlehlejší sídla. Zámky byly často budovány na základech někdejších hradů a tvrzí. To platí třeba v případě zámků v Březnici nebo v Rožmitále pod Třemšínem.
Z 18. století pochází velký rokokový zámek v Dobříši. Pozdně barokní zámek vznikl na konci 16. století z původní tvrze v Hluboši u Příbrami. Počátkem 20. let minulého století sloužil jako letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka.
Z významnějších zámeckých objektů v oblasti je třeba ještě jmenovat zámek ve Vysoké u Příbrami z roku 1878, který dnes slouží jako památník a muzeum Antonína Dvořáka, který zde dlouho pobýval a tvořil svá stěžejní díla.
Hrad Žebrák
Starší z obou součástí našeho největšího souhradí, je tak trochu ve stínu většího Točníku. Ale návštěva této kulturní památky na n..
Oblast: Točník
zobrazit detail >Hrad Točník
Kdysi reprezentační sídlo krále Václava IV., dnes součást největšího českého souhradí.
Oblast: Točník
zobrazit detail >Nový zámek Hořovice
Barokní zámek z 18. století s krásným parkem je chloubou města Hořovice a národní kulturní památkou. Tady sídlili ti, co založili ..
Oblast: Hořovice
zobrazit detail >Památník Antonína Dvořáka
Zámeček hraběte Kounice si velmi oblíbil skladatel Antonín Dvořák, který zde složil mj. také operu Rusalka a učinil z něj významné..
Oblast: Vysoká u Příbramě
zobrazit detail >Zámeček-Ernestinum, Příbram
První pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic se nesmazatelně zapsal do dějin města Příbrami. Kromě jiného také tímto zámečkem, který..
Oblast: Příbram
zobrazit detail >Zámek Březnice
Nádherný renesanční zámek a národní kulturní památka s anglickým parkem v městské památkové zóně. Točil se tu nejeden film...
Oblast: Březnice
zobrazit detail >Zámek Dobříš
Kouzelné sídlo rodu Colloredo-Mansfeldů ve francouzském a anglickém parku. České Versailles kousek od Prahy vás ohromí.
Oblast: Dobříš
zobrazit detail >Zámek Mníšek pod Brdy
Perlou městské památkové zóny v Mníšku pod Brdy je zámek – kulturní památka, s velmi pohnutou a zajímavou historií. Je jednou z oz..
Oblast: Mníšek pod Brdy
zobrazit detail >Zámek Hluboš
První letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka. Ještě jsou tu pamětníci, kdy se tu náš první prezident projížděl na koni.
Oblast: Hluboš
zobrazit detail >Zámek Liteň
V 17. století se stal majitelem panství hrabě Kuňata z Bubna a Litic a původní tvrz nechal přestavět na barokní zámek.
Oblast: Liteň
zobrazit detail >Zámek Lochovice
Na místě gotické tvrze byl v druhé polovině 16. století postaven renesanční zámek, který později prošel řadou úprav.
Oblast: Hořovice
zobrazit detail >Zámek Osov
V letech 1728 – 1737 nechal na místě zrušené tvrze Jan Adolf hrabě z Kounic postavit barokní zámek s rozsáhlou francouzskou zahrad..
Oblast: Osov
zobrazit detail >Zámek Buková u Příbramě
Zámek byl postaven v letech 1751 – 1764 za Františka Boryně ze Lhoty v pozdně barokním slohu.
Oblast: Buková u Příbramě
zobrazit detail >Hrad Valdek
Nejslavnější brdskou zříceninu obdivovali už K. H. Mácha, B. Němcová nebo J. Jungmann. Vůbec se jim nelze divit. Návštěva je úžasn..
Oblast: obec Chaloupky
zobrazit detail >GASTRO TIP: Nová restaurace Chateau Dobříš láká na mezinárodní kuchyni a gurmánské zážitky
V areálu zámku Dobříš se po kompletní rekonstrukci otevřela restaurace Chateau Dobříš. Za významného přispění majitelů zámku, rodiny Colloredo-Mannsfeld, s novým provozovatelem, v novém designu a jedinečným menu, které nabízí nevšední zážitky a chutě.
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Rožmitálsko: Vydejte se po stopách královny Johanky, skladatele Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby
- Mníšecko: Poznejte kraj poutníků i zámeckých pánů
- Za dálkovými treky nemusíte do hor. Nejkrásnější místa Brd spojuje nová 120 kilometrů dlouhá hřebenovka.
- Brdoviny vycházejí podruhé
- Hořovicko: Objevte krajinu protkanou historií. Kam se vydat na výlet pěšky nebo na kole?