Hrady, zámky a zříceniny Brdy a Podbrdsko
Prohlídka zámeckých komnat zakončená procházkou rozkvetlou zahradou nebo romantický piknik u zámeckého rybníka. I tak může vypadat dovolená v Brdech a Podbrdsku. Opravdovou pohádkovou atmosféru zažijete na zámku Dobříš, do první republiky se vrátíte v Mníšku pod Brdy, děti nadchnou panenky a další hračky v Novém zámku v Hořovicích. Hrady Žebrák a Točník vás ohromí svojí velikostí a bílou paní možná potkáte u zříceniny Valdek. Drtivá většina památek je dobře dostupná autem. Pokud chcete utéct od každodenního shonu, prohlídka některého z podbrdského zámku je tedy i skvělý tip na odpolední výlet z Prahy. Přečíst zbytek >
Cesta od prehistorických hradišť k baroku
Cesta k zámkům a hradům, jak je známe dnes, byla dlouhá. K trvalému osídlení oblasti pod Brdami docházelo až ve 13. století, společně s rozvojem těžby rud a kovů.
Z dřívější doby zůstaly pozůstatky prehistorických hradišť – hradiště na Plešivci z doby bronzové nebo hradiště na Otmíčské hoře, Kazíně, Třemšíně a Bozni z doby železné.
Těžba podpořila osídlování
V raném středověku člověk pronikl i na Podbrdsko, samotným Brdům se však vyhýbá. Ve 13. století se rozvíjí těžba a zpracování rud a kovů, která vede k osídlení na Příbramsku a Hořovicku, a postupně vzniká současná sídelní struktura.
Kromě středisek těžby rud (Příbramsko, Komárovsko, Jinecko) se v úrodnějších oblastech rozvíjí zemědělství.
Vznikají první hrady
V této době jsou zakládány první hrady. Kolem roku 1200 na místě někdejšího hradiště na Třemšíně a asi v roce 1263 hrad Valdek nedaleko Zaječova a Komárova. Ten je dnes nejznámější hradní zříceninou oblasti.
Koncem 13. století je postaven hrad Žebrák a krátce nato sousední Točník. V Hořovicích je vybudován hrádek, na jehož místě vzniká později tzv. Starý zámek. Na počátku 14. století je vystavěn také hrad v Mníšku pod Brdy, který v 17. století nahradil zámek. Ve 14. století vznikl hrad Vargač v Dobříši pro královského lovčího a Hrochův hrádek u Březnice.
Místo hradů pohodlné zámky
Renesance a následně baroko znamenaly definitivní konec stavby hradů. Ty vystřídala pohodlnější a rozlehlejší sídla. Zámky byly často budovány na základech někdejších hradů a tvrzí. To platí třeba v případě zámků v Březnici nebo v Rožmitále pod Třemšínem.
Z 18. století pochází velký rokokový zámek v Dobříši. Pozdně barokní zámek vznikl na konci 16. století z původní tvrze v Hluboši u Příbrami. Počátkem 20. let minulého století sloužil jako letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka.
Z významnějších zámeckých objektů v oblasti je třeba ještě jmenovat zámek ve Vysoké u Příbrami z roku 1878, který dnes slouží jako památník a muzeum Antonína Dvořáka, který zde dlouho pobýval a tvořil svá stěžejní díla.
Hradiště Bozeň
Opěrný bod přemyslovců pro jejich expanzi do jižních Čech. Dýchnou na vás Staré pověsti České.
Oblast: Počaply
zobrazit detail >Hradiště na Plešivci
Jinecká dominanta vděčí za svoji proslulost mj. také jednomu z největších hradišť u nás. Nikoho neudivuje, že je opředena bájemi a..
Oblast: Plešivec u Jinec
zobrazit detail >Hradiště Otmíčská hora
Nejen chráněná skalní step, ale také jedna z prvních památek na slovanské osídlení, je dominantou krajiny severně od Hořovic...
Oblast: Otmíče
zobrazit detail >Starý zámek Hořovice
Zámek vznikl renesanční úpravou původního gotického sídla koncem 15. století
Oblast: Hořovice
zobrazit detail >Zámek Rožmitál pod Třemšínem
Rozsáhlý zámek je tvořen trojkřídlou budovou, sestavenou do oblouku, respektive kruhu.
Oblast: Rožmitál pod Třemšínem
zobrazit detail >Zámek Svinaře
Zámek ve dvoře poplužního dvora nechal vystavět Antonín Maschek z Maasburgu v roce 1766.
Oblast: Svinaře
zobrazit detail >Zámek Tochovice
Zámek Tochovice je klasicistní, částečně empírový zámek v centrální části obce Tochovice.
Oblast: Tochovice
zobrazit detail >Zřícenina hradu Třemšín
Třemšín dominuje krajině a není divu, že na něm vyrostl hrad. Dokonce ještě na zbytcích třetího nejvýše položeného hradiště v Čech..
Oblast: Hora Třemšín
zobrazit detail >Zvuky Brd: zaposlouchejte se do jarního lesa
I když jsou Brdy a Podbrdsko především krajina samoty a ticha, oplývají nekonečným množstvím přírodních melodií. Zaposlouchejte se.
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Ženy Podbrdska: 3 příběhy, které inspirují dodnes
- 20+ nápadů, jak s dětmi prožít jarní prázdniny na Podbrdsku
- 7 tipů na zimní výlet do Brd
- K mytickému Třemšínu vzhlíželi lidé podobně jako k Řípu nebo Blaníku
- 5 nápadů, co v zimě podniknout v Brdech, když není počasí na běžky