Betlémářské tradice
Poutě do Svaté země patří k nejstarším poutím v historii lidstva i samotného křesťanství. Hlavní motivací byla místa spojená s životem Ježíše Krista, ke kterým se neodmyslitelně řadí i Betlém. A právě pouť, na kterou se vydali věřící, aby se Ježíši poklonili, se stala významným motivem v naší lidové tvorbě – od koled až po vytváření betlémů z nejrůznějších materiálů.
Betlémářství v Podbrdsku
V Příbrami se betlémářská tradice pojí s hornictvím. Dřevo bylo v dolech snadno dostupným materiálem a horníci z něho při čekání vyřezávali postavičky. Příbramské betlémy snadno poznáte. Jsou ozdobeny rozdrceným galenitem a dalšími minerály z rudných šachet. Na pradávnou tradici navazuje příbramský betlémář Ján Chvalník, jehož betlémy si prohlédnete v dole Řimbaba v blízkém Bohutíně.
Více o betlémech, které proslavily Podbrdsko, najdete zde: https://www.brdyapodbrdsko.cz/blog/clanek/pribramske-betlemy-tradice-ktera-proslavila-podbrdsko
Betlémy na Berounsku
S řemeslnou zručností betlémářů se seznámíte v Muzeu betlémů v Karlštejně. Uvidíte betlémy statické i mechanické. Největší raritou je však Karlštejnský královský betlém, který je největším loutkovým betlémem u nás. Kulisa hradu Karlštejn je osazena 46 dřevěnými loutkami. V adventním čase si naplánujte výlet do Muzea medu a českých Vánoc v Ořechu. Expozici o medové tradici tu vystřídají jedinečné betlémy. Těm dominuje „Betlém příběhů“, který se každoročně zvětšuje a v současnosti dosahuje více než 14 metrů.
Zvuky Brd: zaposlouchejte se do jarního lesa
I když jsou Brdy a Podbrdsko především krajina samoty a ticha, oplývají nekonečným množstvím přírodních melodií. Zaposlouchejte se.
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Ženy Podbrdska: 3 příběhy, které inspirují dodnes
- 20+ nápadů, jak s dětmi prožít jarní prázdniny na Podbrdsku
- 7 tipů na zimní výlet do Brd
- K mytickému Třemšínu vzhlíželi lidé podobně jako k Řípu nebo Blaníku
- 5 nápadů, co v zimě podniknout v Brdech, když není počasí na běžky