Cestujte pěšky
Na začátku každé cesty poutníka je přání… Přání změny, nových začátků a možná i přání útěku od každodennosti, rutiny a komfortu. Občas není nic jednoduššího než si sbalit batoh, obout pohodlné boty a vydat se vstříc cestě, na které zklidníte duši i mysl. Stále více z nás si uvědomuje, že návrat ke způsobu cestování našich předků skýtá neobyčejnou sílu pro život a možná i odpovědi na nezodpovězené otázky. I proto poutnictví v dnešních dobách zažívá renesanci. Navíc je chůze v souladu s přírodou. Přirozený pohyb, který nenarušuje krásu krajiny kolem nás a umožňuje odpoutat se od světa plného techniky a světských požitků. Vydejte se s námi na putování a poznejte místa, kde se psaly české dějiny. Při cestě respektujte sebe a své tempo. Nesnažte se dodržet plán za každou cenu. S úctou přistupujte k přírodě i lidem, které na cestě potkáte. A hlavně načerpejte energii, kterou poutní místa i krajina, ve které stojí, oplývají.
Poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska
Poutní místa přitahují pozornost již celá staletí. Jsou uctívána a obdivována. Za jejich tajemným geniem loci nemusíte cestovat do španělského Santiaga de Compostela nebo francouzských Lurd. Vždyť tiší svědci dávných zázraků tvoří nepřehlédnutelné body i v naší krajině. Objevte poutní místa Berounska, Brd a Podbrdska.
Svatojakubská cesta
Pod označením Svatojakubská cesta, která je v terénu na rozcestnících Klubu českých turistů značená svatojakubskou mušlí, se ukrývá historická síť 12 poutních cest vedoucích k hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále ve španělském Santiagu de Compostela. Několik jejích větví protíná také Českou republiku včetně Berounska, Brd a Podbrdska. Všerubská i Železná trasa začínají shodně v Praze a souběžně vedou až na Zbraslav, kde se rozdělují, aby se v sousedním Německu opět spojily. Všerubská trasa stoupá od řeky Vltavy na brdské Hřebeny, kde se ukrývá barokní areál Skalka, a po jejich vrcholcích pokračuje ke Svaté Hoře v Příbrami. Železná trasa protíná celé Karlštejnsko až ke Svatému Janu pod Skalou, prochází přes královský Beroun a napříč Křivoklátskem pokračuje do údolí řeky Berounky. Svatojakubské cesty nespojují pouze poutní místa, ale také zajímavé výletní cíle a historická místa. Vydat se tak na svatojakubskou pouť můžete, i když jste zapřisáhlý ateista.
Více informací o Všerubské a Železné trase najdete na: https://ultreia.cz/trasy-cr
Objevte toho více
Kdykoliv se v minulosti stalo něco mimořádného, byl k připomnění vztyčen křížek, Boží muka či postavena kaplička. Dnes je tak naše krajina protkána drobnými památkami. A nejen těmi, ale i cestami, po nichž se kráčelo. Objevte toho více.
Betlémářské tradice
Poutě do Svaté země patří k nejstarším poutím v historii lidstva i samotného křesťanství. Hlavní motivací byla místa spojená s životem Ježíše Krista, ke kterým se neodmyslitelně řadí i Betlém. A právě pouť, na kterou se vydali věřící, aby se Ježíši poklonili, se stala významným motivem v naší lidové tvorbě – od koled až po vytváření betlémů z nejrůznějších materiálů.
Stáhněte si propagační materiál v elektronické podobě (zde příloha mapa A2…)
Březnicko: Vycestujte za židovskou a jezuitskou historií do srdce Čech
Mikroregion Březnicko je malebné území ležící na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje, které vás osloví především svou bohatou historií. Hlavním lákadlem je město Březnice plné památek, jako je zámek Březnice s unikátní renesanční architekturou a rozsáhlým parkem. Historie města i je..
Přečíst článek >Další články v blogu:
- GASTRO TIP: Nová restaurace Chateau Dobříš láká na mezinárodní kuchyni a gurmánské zážitky
- Rožmitálsko: Vydejte se po stopách královny Johanky, skladatele Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby
- Mníšecko: Poznejte kraj poutníků i zámeckých pánů
- Za dálkovými treky nemusíte do hor. Nejkrásnější místa Brd spojuje nová 120 kilometrů dlouhá hřebenovka.
- Brdoviny vycházejí podruhé