5 nápadů, co v zimě podniknout v Brdech, když není počasí na běžky

Na běžky to zatím nevypadá? Nevadí, v Brdech a na Podbrdsku na vás čeká spousta zážitků, i když počasí zrovna nepřeje zimním sportům. Připravili jsme několik tipů na muzea, galerie, památníky, zábavní parky, divadla či kina, které můžete navštívit i během zimních víkendů.

Příbramské betlémy Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami je otevřen celoročně, foto: PAD / Lukáš Kozohorský

Navštivte výstavu nebo muzeum

V samém srdci Příbrami nevynechejte návštěvu Galerie Františka Drtikola Příbram. Vedle stálé expozice věnované zdejšímu rodákovi a významnému českému fotografovi Františku Drtikolovi se zde koná řada krátkodobých výstav. Nedaleko se pak nachází Dům Natura, mezi jehož expozice patří například výstava obojživelníků a plazů (jediná svého druhu ve střední Evropě), výstava věnovaná CHKO Brdy. Najdete tu i druhé největší muzeum lišajů na světě. A co by to bylo za výlet do Příbrami bez návštěvy Svaté Hory? Kromě samotné prohlídky si projděte i Svatohorské poutní muzeum, zcela nově a moderně zpracovanou expozici, které přibližuje historii Svaté Hory, poutnické tradice, zvyky a zajímavosti.

Přes zimu (pouze ve všední dny) je otevřeno i Muzeum Dobříš, které svým návštěvníkům přibližuje místní tradici rukavičkářství, historii města, historii Židů na Dobříši, historii vodohospodářství a obsahuje také expozici významného dobříšského rodáka Ludvíka Kopáčka. V Galerii JCM na zámku Dobříš pak můžete v současnosti zhlédnout výstavu obrazů a dřevěných skulptur Richarda Kočího – a třeba ji spojit s procházkou po nedalekém anglickém parku. A o víkendu můžete navštívit i zámek Mníšek pod Brdy, kde v rámci prohlídky uvidíte několik reprezentativních místností i soukromých pokojů.

Zažijte trochu adrenalinu

Návštěvy galerií a muzeí nejsou nic pro vás? Nedaleko Nového Knína, v obci Chotilsko, najdete celoročně otevřený zábavní park TEPfactor, českou verzi pevnosti Boyard. Ať už do svého týmu přizvete rodiče, kamarády nebo kolegy z práce, prověříte zde týmového ducha a svoji zručnost, sílu, logiku a trpělivost. V zákoutích pirátské jeskyně na čeká 25 úkolů, jejichž splnění vás možná dovede až k truhlici s pirátským pokladem. A pokud by vás lákalo skutečně adrenalinové dobrodružství, od ledna do dubna si na vlnách Slapské přehrady můžete vyzkoušet zcela novou aktivitu. Organizátoři ji přezdívají „horská dráha na vodě“ a po zimní přehradě vás provezou speciálním člunem o výkonu 300 koňských sil.

Zajímavým způsobem, jak poznat Brdy a Podbrdsko z trochu jiného úhlu pohledu, představují vyhlídkové lety startující z Letiště Příbram. Zimní krajina navíc z ptačí perspektivy vypadá úplně jinak. Vyhlídkové lety se konají celoročně, jediným omezením může být nepříznivé počasí.

Příbramské betlémyJeskyně TEPfactoru je plná úkolů a výzev pro váš tým, foto: TEPfactor

Poznejte životy podbrdských osobností

Romantická podbrdská krajina se na více než dvacet let stala druhým domovem Antonínu Dvořákovi. Přestože tento významný český hudební skladatel jezdíval Vysokou u Příbrami především v létě, zdejší Památník Antonína Dvořáka je od loňského podzimu veřejnosti otevřen celoročně, a to i o víkendech. Novinkou je také koncept zimního kina, které připomene zapomenuté filmy, záznamy a záběry z archivu České televize. Stálá expozice přibližuje osobnosti původních majitelů zámečku, hraběte Václava Kounice a jeho manželky Josefíny, druhá část věnovaná Antonínu Dvořákovi připomíná skladatelův život, jeho dílo i pobyt ve Vysoké. Sami se pak můžete vydat po místech, která si zamiloval sám Dvořák, a navštívit celoročně otevřený zámecký park nebo se projít k nedalekému Rusalčinu jezírku.

Nedaleko Dobříše našla své letní sídlo jiná významná osobnost české literatury a žurnalistiky. I během zimních měsíců se můžete navštívit Památník Karla Čapka. Na konci minulého roku představil památník zmodernizovanou část expozice, která se věnuje spisovatelovu mládí: poutavý příběh je zde vyprávěn půvabnými citáty, ožívá na restaurovaných fotografiích, pohlednicích, mapách, ale i stránkách novin sestavených z dobových zpráv. Návštěvu památníku stojí zato spojit i s procházkou po přilehlé Naučné stezce Karla Čapka. Vydat se můžete po třech různých okruzích v délce 2, 7 nebo 10 km, a blíže tak objevit místa, která si zde oblíbil i Karel Čapek.

Vydejte se za kulturou

Kultura měla na Podbrdsku odjakživa dlouhou tradici. Proč tedy svůj výlet do Brd nespojit s návštěvou divadla nebo kina? Stálou divadelní scénu najdete v Příbrami, zdejší Divadlo A. Dvořáka Příbram má ve svém repertoáru hry jako Druhá strana kulis, Chleba s máslem, Limonádový Joe, Podivný případ se psem nebo Přišel na večeři. Během dlouhých zimních odpolední a večerů můžete navštívit kino v Příbrami – o víkendech třeba i s celou rodinou, součástí programu jsou totiž obvykle i pohádky. V pátek a sobotu hraje kino v Rožmitále pod Třemšínem, na své si přijdou filmoví fanoušci i v BIO Řevnice a zajímavý koncept spojuje Kinokavárna Březnice s pravidelným programem každou středu a neděli.

Naplánujte si výlet v Brdech

I když počasí zrovna nepřeje běžkám, nebo sami nepatříte k vášnivým lyžařům, zimní výlety do Brd mají své kouzlo. Část těch nejlepších brdských výhledů je totiž k dispozici jen pár měsíců v roce, když opadá listí ze stromů a keřů. Vybrali jsme proto 9 míst s nejhezčím výhledem do brdského a podbrdského kraje. Tyto tipy na výlety vás zavedou jak do středních Brd (Praha, Malý Tok nebo Třemošná), tak na Hřebeny (Plešivec, Velká Baba, Hradec, Babka nebo Hladká skála). 

Mnoho míst v Brdech je nejkrásnějších právě v zimě. „Bílá slunečná zima je tu zvláštním časem. Les se rozestoupí a zmizí pocit sevřenosti. Nikdy jindy si nemůžeme lépe prohlédnout architekturu starých stormů,“ popsal Jan Čáka zimu na vrcholu Kuchyňka. V minulosti ale bývaly zimy, které mnohdy opravdu potrápily obyvatele dnes již zaniklých obcí. „Souvislá vrstva sněhu měřila 150 cm a závěje dosahovaly dvou metrů,“ uvádí zápisy obce Kolvín z roku 1929. „Kolvínští nic nevěděli o světě a svět o nich. Lidé si prohazovali cestičky od chalupy k chalupě a uvolňovali dětem cestu do školy.“ Inspiraci na tato a další místa, která jsou v zimě nejkrásnější, najdete v našem výběru 7 tipů na zimní výlet do Brd.

Galerie článku

Blog - zima - 01

Další články:

140270197_229109358700248_9166857049709079924_n108165597_718171342299556_6537305954651857749_n132677228_1052212055246821_786061951880436917_n128487687_292598815464772_5989124238214941958_n96375933_107454310847272_3966141874327243552_n