Příbram
Z vrcholu Svaté Hory skluzavkou do podzemí
Hornictví a poutní místo Svatá Hora. Dvě věci, které jsou neodmyslitelně spjaty s městem Příbram. Těžbu stříbra, jehož lesk zastínilo komunistické období s těžbou uranu a tábory nucených prací, dnes připomíná hornické muzeum. Jeho prohlídka je naprosto nevšedním zážitek, stejně jako návštěva barokního klášterního komplexu.
Stříbrné město
Příbram leží na úpatí Brd, jen necelých 10 km východně od jejich nejvyšší hory Tok. Od Prahy ji dělí 54 km. První písemná zmínka o městě pochází ze začátku 13. století. O pár desítek let později se zde již těžilo stříbro a olovo. Historie dobývání kovů ale sahá ještě mnohem dál, zřejmě až do mladší doby bronzové
Po schodišti až na Svatou Horu
Dominantu města tvoří Svatá Hora, nejvýznamnější mariánské poutní místo v Čechách z poloviny 17. století. Tyčí se nad centrem města, se kterým je spojena krytým schodištěm se 365 schody. Tvoří ji komplex ambitů se čtyřmi kaplemi v rozích.
Soška konající zázraky
Uvnitř bohatě zdobeného areálu se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie se stříbrným oltářem a dřevěnou soškou Panny Marie Svatohorské. Tu měl vyřezat z hruškového dřeva první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Alespoň to tvrdí Bohuslav Balbín, slavný historik, literát a pedagog patřící mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka.
Svatá Hora je volně přístupná turistům a věřícím. Kdo se ale chce dozvědět více, může využít komentovaných prohlídek.
Vzhůru do dolu – výtahem nebo po skluzavce?
Z vrcholu Svaté Hory můžete zamířit rovnou do podzemí. Hornické muzeum v Příbrami je největší svého druhu v republice. Expozice se nachází v památkově chráněných objektech několika dolů a hornickém domku v části Příbrami Březové hory. Nejenom děti nadchne jízda hornickým vláčkem nad zemí i pod zemí, fárání výtahem, jízda po 51 metrů dlouhé skluzavce k obřímu vodnímu kolu, putování po dole nebo historické parní těžní stroje.
Relaxace u vody i adrenalin ve vzduchu
Po památkách přijde k chuti trocha sportu. Příznivci vodních sportů si přijdou na své v příbramském aquaparku s venkovním i krytým bazénem. Adrenalinoví nadšenci mohou zamířit na příbramské letiště, kde si mohou objednat vyhlídkový let i tandemový seskok padákem.
Na Příbramsku k bunkrům i na nejvyšší horu
Z Příbrami můžete vyrazit na nepřeberné množství výletů, ať už pěšky nebo na kole. Dobře dostupná je sousední hora Třemošná, jedna z nejvýraznějších hor v Brdech. Je přirozeným rekreačním zázemím Příbrami, a proto se zde nachází řada stezek a lyžařských tratí. Skvělý výhled nabízí na Třemošné mrazový srub Kazatelna.
Pro zdatné cyklisty se nabízí výlet k bunkrům a nejvyšší brdskou horu Tok. Vystoupáte k nejslavnějšímu brdskému bunkru, Benešáku, který můžete znát z filmu Obecná škola. Ze stropu betonové pozorovatelny Houpák se vám naskytne patrně nejkrásnější panoramatický výhled v Brdech. Při obzvlášť dobré viditelnosti dohlédnete až na Ještěd a Krkonoše se Sněžkou, na Milešovku, Krušné hory s Klínovcem, ale i na Novohradské hory na rakouském pomezí.
Tipy na výlety na Příbramsku:
Příbramsko: Seznamte se s krajem horníků, poutních míst a krásné přírody
Mikroregion Příbramsko, nacházející se v jihozápadní části Středočeského kraje, je oblast bohatá na historii, kulturu a přírodní krásy. Centrem oblasti je město Příbram, známé svou hornickou minulostí, jehož dominantou je významné poutní místo Svatá Hora.
Přečíst článek >Další články v blogu:
- Dobříšsko: Vstupte do míst, kde vládne odkaz slavných rodů a příroda si šeptá dávné pověsti
- Březnicko: Vycestujte za židovskou a jezuitskou historií do srdce Čech
- GASTRO TIP: Nová restaurace Chateau Dobříš láká na mezinárodní kuchyni a gurmánské zážitky
- Rožmitálsko: Vydejte se po stopách královny Johanky, skladatele Antonína Dvořáka nebo Jakuba Jana Ryby
- Mníšecko: Poznejte kraj poutníků i zámeckých pánů