Za prvními turisty kolem Svatojánských proudů
Kouzelná trasa v nás vyvolá nostalgii po staré Vltavě, prvních trampech a turistech, ale poskytne nám také nemálo adrenalinových zážitků. Přesto ji dobře zvládnou i větší děti a zdatní senioři, potěší však i vyznavače vzrušení a krásné přírody. Doporučit ji můžeme i jako součást firemních teambuildingových programů.
Vyjdeme z obce Třebenice pod hrází Slapské přehrady po zelené TZ a Naučné stezce Svatojánské proudy, které se budeme držet po celou dobu našeho putování kolem Vltavy. Trasa stezky vede skalnatým údolím Vltavy, úsekem, kde se vyskytovaly Svatojánské proudy. 15 zastavení nás seznámí s faunou a flórou, geologickou stavbou vltavského kaňonu a voroplavbou. Připomene nám také známou osadu Ztracenka, která hrála významnou roli v historii českého trampingu. Na rozc. Nad přehradou, nedaleko hráze Štěchovické přehrady, pak zahneme vlevo na repliku první turistické trasy, vyznačené KČT a vystoupíme s ní až na rozc. Kolna (388 m), kde zahneme vlevo na modrou TZ, která nás kolem Třebenické obory a vyhlášené hospody u Taterů dovede zpět do Třebenic.
Zajímavosti na cestě: hráze Slapské a Štěchovické přehrady, Údolí Svatojánských proudů. Bílé skály, trampská osada Ztracenka, replika 1.trasy KČT, Třebenická obora.
Za prvními turisty kolem Svatojánských proudů - informace
Kategorie: Aktivity / Turistické trasy
GPS poloha startu: 49.8248811N, 14.4405058E - zobrazit na Google Maps | Mapy.cz
Oblast: Černošicko
Typ: Pěší
Délka trasy: 11 km
Náročnost trasy: 3,5/5
Trasa: https://mapy.cz/s/ravokekeru
Běžkařská sezóna 2020/2021
Díky spolupráci města Příbram a Vojenských lesů a statků ČR se již po několik zimních sezon daří zachovávat části cest ve Středních Brdech bez údržby nebo k prohrnování bez posypu. Za příznivých sněhových podmínek tak vznikají báječné podmínky pro běžkaře, kteří tak mohou v Brdech využív..
Přečíst článek >