Základy Ostrovského kláštera
Přidat do plánovače výletů
Pravděpodobně nejstarší církevní památka v regionu má charakter archeologického naleziště. Ke zhlédnutí jsou pouze základy někdejšího benediktínského kláštera – opatství (Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově), založeného pravděpodobně v roce 999 knížetem Boleslavem II. Klášter definitivně zanikl po husitských válkách. Nachází se na ostrově sv. Kiliána na soutoku Vltavy a Sázavy.
Přístup
Na Ostrov sv. Kiliána se lze dopravit jedině na lodi nebo na člunu, na dálku pouze ze silnice (II/102) před kostelem sv. Kiliána na levém břehu Vltavy nebo ze svahu pravého břehu.
Základy Ostrovského kláštera - informace
Kategorie: Turistické cíle / Církevní a židovské památky
GPS: 49.8802961N, 14.3907636E - zobrazit na Google Maps | Mapy.cz
Oblast: Černošicko (Davle (ostrov sv. Kiliána))
Typ: Archeologická památka
Kde se v Brdech ukrývá Kočka, Beran nebo Kuchyňka?
Kočka, Bábovka, Kazatelna, Koníček, Beran, Koruna, Kobylí hlava nebo Kuchyňka. Stačí otevřít mapu Brd a mezi lesy, údolími a hřebeny se začnou objevovat názvy, které jako by patřily spíše do starého vyprávění než do turistického průvodce.
Další články v blogu:
- Kam vyrazit za letním odpočinkem? Objevte kouzlo Brd a Podbrdska
- Naučná stezka Svatojanské proudy je dočasně uzavřena
- Brdoviny 2026: letní inspirace, regionální příběhy a kalendář akcí na jednom místě
- Příbram v červnu ožije hornickým setkáním. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program
- Digitální návštěvnická karta Berounska, Brd a Podbrdska pokračuje. Druhý ročník přináší nové zážitky i více partnerů












